Rusztowania warszawskie są bardzo popularne ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Istnieje możliwość montażu zarówno na zewnątrz jak i w środku budynków. Stosowane do prac malarskich, tynkarskich, murarskich, spawalniczych i wielu innych. Szeroka możliwość wykorzystania takiego rusztowania powoduje, iż jest bardzo często wybierane przez dużą część budowlańców.
Zalety rusztowań Warszawskich
Proste rozwiązanie montażowe, powoduje, że większość osób szybko i bez większych problemów jest w stanie rozłożyć konstrukcję. Rusztowanie jest bardzo lekkie, co pozwala na przenoszenie modułów przez jednego pracownika. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala to na szybkość demontażu i przewiezienia wszystkich elementów w inne miejsce.
Plusem jest możliwość zamontowania na, kołach, co pozwala uzyskać w szybki sposób rusztowania przejezdnego. Bardzo często rusztowania warszawskie są wykorzystywane, jako rusztowania pomocnicze, może się to okazać bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy dodatkowego rusztowania, a musimy się liczyć z pozyskaniem go w niskiej cenie. Możliwość korzystania z takiego rusztowania również w pomieszczeniach. Stosunkowo małe elementy pozwalają przewieźć rusztowanie nawet małym samochodem. Jest to bardzo istotne, ponieważ wielu początkujących firm budowlanych nie stać na początku na zakup drogiego sprzętu i dużego samochodu, w celu transportowania rusztowania.
Wady rusztowań Warszawskich.
Rusztowania warszawskie mogą być wykorzystywane tylko na niskich wysokościach. Nie ma takich możliwości jak systemy plettac, layher czy rux. To bardzo ogranicza w niektórych sytuacjach, gdy konieczne są roboty na wysokościach. Problem stanowi brak możliwości sporego rozbudowania konstrukcji. Przestarzała technologia pozwala na budowanie poszczególnych elementów tylko na wysokość 8 metrów, a w niektórych(wyszczególnionych w przepisach) sytuacjach tylko na 5 metrów.
Kolejnym minusem jest dość niebezpieczna konstrukcja, która najczęściej nie posiada niezbędnych certyfikatów. To przekłada się na niskie bezpieczeństwo pracowników. W obecnej chwili coraz częściej firmy starają się dbać o to, aby pracownicy byli bezpieczni, być może jest to związane z większą świadomością ludzi.
Inwestorzy i zleceniodawcy robót budowlanych z dużym dystansem podchodzą do tego typu rusztowania. To może powodować problemy w pozyskiwaniu zleceń.
Montaż
Rusztowania warszawskie budowane są z identycznych ram, spawanych ze stalowych rur. Całość konstrukcji jest bardzo lekka, spokojnie elementy może przenosić jedna osoba. Moduł składający się z dwóch rur pionowych, można dowolnie łączyć z kolejnymi rurami. Na podesty zazwyczaj składają się zwykłe deski, połączone za pomocą poprzecznych listew. Atutem jest brak konieczności korzystania z dodatkowych elementów. Pozwala to na szybki montaż konstrukcji wysokiej na kilka metrów. Rusztowania warszawskie zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą być wyższe niż na 8 metrów. Prostota elementów powoduje, że jest łatwe w montażu i trudno tutaj o jakiekolwiek błędy montażowe.
Cena
Rusztowania warszawskie należą do jednych z najtańszych. Wiąże się to oczywiście z prostą i niezbyt wymagającą konstrukcją, jednak ma to swoje odzwierciedlenie w niskim bezpieczeństwie. Rusztowania warszawskie mają szerokie zastosowanie, jeżeli chodzi o roboty budowlane niewymagające dużych wysokości. Odpowiednio montowane i użytkowane mogą bardzo dobrze służyć przez wiele lat. Są bardzo ekonomiczne, jednak należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa, ponieważ należy dbać o zdrowie i życie pracowników. Trzeźwe myślenie i przestrzeganie zasad BHP mają tutaj ogromne znaczenie. Jest to dość przestarzały model rusztowania, jednak niska cena wpływa na popularność tego produktu. Rusztowania warszawskie były i będą bardzo często wykorzystywane na polskich budowach.