Rusztowania rurowo złączkowe to rusztowania niesystemowe składające się z rur, złączy krzyżowych i wzdłużnych oraz pomostów drewnianych. Przenzaczone są do prac prowadzonych na budynkach o nieregularnych kształtach np. kościoły, zbiorniki. Obecnie rusztowania te wykorzystywane są w ośrodkach szkoleniowych prowadzących kursy montera rusztowań.
Rusztowania rurowo złączkowe są pierwszym rusztowaniem, w którym zastosowano rury stalowe. Stały się wzorem do powstania wszelkich rusztowań modułowych i ramowych. Mają wiele zalet, przede wszystkim są uniwersalne. Wykorzystywane przede wszystkim do prac elewacyjnych. Jest to jednak przestarzały model, który coraz częściej zastępowany jest nowoczesnymi, ale też droższymi typami rusztowań. Wypieranie tego rodzaju rusztowań nie zmienia faktu, że miały one ogromne znaczenie na postęp i rozwój produkcji wszelkich późniejszych rusztowań.
Zalety rusztowań rurowo-złączkowych.
Rusztowania rurowo złączkowe zyskały swoich zwolenników przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości zastosowania. Ich uniwersalność pozwala na dopasowanie konstrukcji do nawet bardzo skomplikowanych obiektów budowlanych.
Dodatkowo można zamieniać między sobą poszczególne elementy np. stojaki, stelaże czy rygle. Kolejnym istotnym kryterium jest dużo niższa cena od tak popularnych systemów, jakimi są Layher i Plettac.
Posiadają niewielką ilość elementów podstawowych. Mamy możliwość składania stojaków, co znacząco ułatwia transport.
Wady
Dużym minusem jest konieczność każdorazowego projektowania konstrukcji od nowa. Montaż całości jest czasochłonny i dość trudny. Dla początkujących pracowników zajmujących się montażem rusztowań może się okazać sporym wyzwaniem, dlatego lepiej montaż takiego rusztowania powierzyć specjalistom z długim stażem pracy.
Nie zapewniają takiego bezpieczeństwa, jakie dają rozwiązania systemowe. Bardzo często nie spełniają wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Możemy mieć problem w uzyskaniu wszelkich niezbędnych certyfikatów koniecznych do rozpoczęcia prac na budowie. Trudny sposób montowania sprawia, że bardzo często dochodzi do wypadków za sprawą błędów popełnionych przez osoby ustawiające całą konstrukcję.
Odstraszać może również dość wysoka cena, biorąc pod uwagę fakt, iż ten model należy już do przestarzałych i o wiele rzadziej stosowanych. Z powodzeniem można kupić w tej chwili nowocześniejsze i bezpieczniejsze rodzaje rusztowań za niewiele większe pieniądze.
Inwestorzy oraz zleceniodawcy mogą nieprzychylnie patrzeć na tego rodzaju rusztowania, przez co możemy mieć problemy w pozyskiwaniu zleceń.
Montaż
Montaż takiego rusztowania jest czasochłonny. Do każdego kolejnego zlecenia niezbędne jest opracowanie od nowa całości konstrukcji, co powoduje dodatkowe nakłady pracy. Ponadto są bardzo trudne w montażu, trzeba naprawdę mieć rozeznanie w tym typie rusztowań, aby bez większych problemów poradzić sobie z ustawieniem całości.
Podstawą całości rusztowania są rury stalowe, które odpowiednio ze sobą połączone tworzą szkielet konstrukcji. Stalowe stojaki mogą mieć wysokość od 0, 6 do 1, 8 metra. Do łączenia poszczególnych elementów używa się złączy krzyżowych i obrotowych.Do prac na tego typu rusztowaniach dodawane są drabiny przystawne, co znacznie ułatwia i poprawia komfort pracy.
Znacznym utrudnieniem przy montażu takiego rusztowania jest konieczność samodzielnego ustalania łączenia wszystkich elementów przez pracowników montujących. Sami muszą decydować o pionowości stojaków, rozmieszczeniu stężeń czy zakotwień. To powoduje, że bardzo często zostają popełnione błędy montażowe, a ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników budowy oraz osób znajdujących się w zasięgu takiego rusztowania np. przechodniów.
Rusztowania rurowo złączkowe są obecnie dość przestarzałym modelem i coraz częściej są zastępowane przez nowoczesne konstrukcje systemowe takie jak Layher lub Plettac. Nie znaczy to, że nie są już używane. Duża ilość mniejszych firm, o niższej pozycji na rynku budowlanym nadal korzysta z tego rodzaju rusztowań. Również firmy zajmujące się prowadzeniem kursów dla montażystów, bardzo często pracują na tych właśnie modelach.