Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe to tak naprawdę stosunkowo nowy produkt, który nie jest tak powszechnie stosowany jak te wyprodukowane ze stali ocynkowanej. Przyczyn jest kilka, do najważniejszej należy przede wszystkim cena aluminium, a co za tym idzie wysoki koszt produkcji.

Czy rusztowania aluminiowe mogą być alternatywą dla tak popularnych konstrukcji stalowych czy też drewnianych? Czy warto, zatem kupować rusztowania z aluminium?

W Polsce rusztowania wyprodukowane z aluminium nie są zbyt popularne z kilku powodów. Są jednak prace, które najłatwiej i najlepiej można wykonać właśnie dzięki rusztowaniom wyprodukowanym z aluminium. Oczywiście wszystko zależy od zadań, jakie będziemy wykonywali przy użyciu rusztowań. Zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie warto się im bliżej przyjrzeć.

Rusztowania aluminiowe głównie wykorzystywane do drobych prac budowlano-montażowych jak np. malowanie, odnawianie elewacji, montaż oświetlenia, klimatyzacji, wentylacji.


Zalety rusztowań z aluminium.

Rusztowania aluminiowe mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim są lekkie, co znacznie ułatwia pracę. Niska waga pozwala na dużo łatwiejszy transport, ponadto ma to znaczący wpływ na ustawianie całej konstrukcji.

Większość rusztowań przejezdnych jest wyprodukowanych właśnie z aluminium ze względu na fakt, iż taki rodzaj rusztowania powinien być lekki. W przeciwnym wypadku przesuwanie rusztowania będzie czasochłonne i męczące.

Waga całego rusztowania ma również istotne znaczenie w sytuacji, gdy musimy przetransportować całość za granicę. Wiadomo, że im mniejsza masa tym niższe koszty związane z wysyłką konstrukcji. Dla porównania rusztowania wykonane z materiałów stalowych może być dwu lub nawet trzykrotnie cięższe od aluminiowego.

Aluminium jest trwałym materiałem, odpornym na różne warunki panujące na zewnątrz. Aluminium jest o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na korozję niż stal, ma to ogromne znaczenie, ponieważ rusztowania zazwyczaj muszą być zabezpieczone przed deszczem, śniegiem i mrozem.

Najczęściej takie rusztowania są proste w montażu demontażu dzięki lekkiej konstrukcji oraz dobrym rozwiązaniom technologicznym.


Wady rusztowań aluminiowych.

Największy problem stanowi cena takiego rusztowania z aluminium. Jest to dużo droższy materiał niż w przypadku konstrukcji stalowych, co przekłada się na wyższą cenę gotowego produktu. Poza tym producenci zdają sobie sprawę z faktu, że takie aluminiowe rusztowanie będzie wygodniejsze, więc cena ma kluczowe znaczenie( szczególnie w przypadku rusztowań przejezdnych).

Mały popyt na rusztowania z aluminium, też znacząco wpływa na zwiększenie kosztów produkcji.

Dodatkowo towar, jakim jest aluminium może stać się obiektem zainteresowań osób zajmujących się kradzieżą surowców wtórnych. Niezbędne jest zabezpieczenie budowy przed kradzieżą rusztowania. Oczywiście w przypadku zastosowania rusztowań ze stali też istnieje ryzyko kradzieży, jednak jest ono dużo mniejsze niż w przypadku konstrukcji produkowanych z cennego aluminium. Poza tym dużo trudniej byłoby wynieść poszczególne elementy wykonanych ze stali niż tych z aluminium. Wybierając rusztowania z aluminium należy zwrócić uwagę na dopuszczalną masę obciążenia.

Ponadto rusztowania aluminiowe mają niższą wytrzymałość niż rusztowania stalowe. Można je stawiać (w zależnośći od modelu) do wysokości 25m.


Cena

Rusztowania wyprodukowane z aluminium należą do jednych z najdroższych. Wysoka cena jest spowodowana, tym, że materiał ten należy do dość kosztownych. Małe zainteresowane ze strony klientów, powoduje, że wzrasta również koszt wyprodukowania takiego aluminiowego rusztowania. Obecnie rusztowania aluminiowe nie należą do najpopularniejszej grupy, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę. Należy jednak pamiętać, że innowacyjne rozwiązania i nowe technologie oraz udoskonalanie poszczególnych produktów i elementów może przyczynić się w znacznym stopniu do rozpowszechnienia tego materiału, jako jednego z lepszych do konstruowania rusztowań.

W przyszłości będziemy coraz częściej mogli spotykać takie właśnie rusztowania na polskich budowach ale tylko przy lekkich pracach budowlano-montażowych.