Aby rusztowania budowlane służyły jak najdłużej, niezbędne jest odpowiednie dbanie o nie, aby dzięki temu zachować je jak najdłużej w idealnym stanie. Należy unikać odkształcania czy wyginania elementów rusztowania, przede wszystkim gdy chodzi o te, mające w nim najważniejszą rolę, czyli elementów nośnych.
Zazwyczaj ich ewentualne uszkodzenia wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego ich składania bądź demontażu, lub wykonywanego zbyt szybko. Trzeba także odpowiednio wybrać materiał z którego są wykonane rusztowania. Obecnie bez problemu można znaleźć takie, które wykonuje się z różnorodnych materiałów. Na przykład rusztowania Plettac produkowane są nie tylko ze stali ale także z aluminium, które także jest bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie o wiele lżejsze, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas transportu elementów. Rozkładając rusztowanie trzeba je wcześniej także oczyścić, często bowiem pozostają na nim resztki farby czy też zaprawy stosowanej do wykonywania prac.
Pozastawiane mogą powodować na przykład korozje, dlatego też dbanie o ich czystość jest dość istotnym elementem. W czasie kiedy są rozstawione, należy co pewien czas kontrolować, czy mają odpowiednią stabilność, jej naruszenie może bowiem powodować utratę stabilności całej konstrukcji. To z kolei może pociągać za sobą zbyt duże naprężenie poszczególnych elementów rusztowania, co może niekorzystnie się na nich odbijać, mogą się bowiem na przykład zniekształcać. Transport poszczególnych elementów rusztowań powinien odbywać się także w odpowiedni sposób , aby podczas transportu ich nie uszkodzić. Większość firm posiada dość duża ilość rusztowań, gdyż dzięki temu mogą wykonywać jednocześnie wiele zleceń, co eliminuje konieczność ciągłego ich rozbierania oraz przenoszenia na inne miejsce. Dla firm jest to korzystniejsze także ze względów finansowych, gdyż dzięki temu na pewno oszczędzają one bardzo wiele czasu, który w tej branży jest na pewno bardzo cenny.