Kładka na każdą okazję

Podczas tegorocznych targów Bauma, firma Layher zaprezentowała system FW. Dwukrotne zmniejszenie wagi dotychczasowego dźwigara mostowego zdecydowanie ułatwia ustawienie konstrukcji w trudnych warunkach terenowych, bez konieczności użycia sprzętu ciężkiego. To idealne rozwiązanie do zastosowania np. podczas wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych.

Tymczasowe kładki dla pieszych powstają z różnorodnych materiałów budowlanych, w zależności od potrzeb i planowanego czasu eksploatacji. Inżynierowie poszukują rozwiązań, które dają im zarówno gwarancję trwałości konstrukcji, jak również zapewniają krótki i prosty montaż. To wymóg niezwykle istotny zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Na przykład w przypadku podtopień czy powodzi, wykorzystanie dźwigów okazuje się niemożliwe ze względu na niewystarczającą nośność podłoża. Eksperci firmy Layher zwrócili uwagę, że kładki powinny powstawać z wytrzymałych, ale lekkich materiałów. Setki godzin testów i analiz poszczególnych elementów rusztowań, pozwoliło na opracowanie nowoczesnego dźwigara mostowego FW. Rozwiązanie to stanowi połączenie niskiej masy i uniwersalności systemu Allround z dużą nośnością dotychczasowej kratownicy.

Kładki dla pieszych wykonane przy pomocy systemu FW to konstrukcje, które można modyfikować w zależności od zaistniałych potrzeb. Połączenie tradycyjnych elementów, m.in. podpór, pomostów, ze specjalnie zaprojektowanym dźwigarem kładkowym pozwala na uzyskanie przejścia do 18 m rozpiętości – bez konieczności stosowania podpór pośrednich. Dodatkową zaletą tego systemu jest pełna zgodność z rusztowaniem Allround – zaś elementy systemu FW to jedynie trzy dodatkowe elementy, z których najcięższy waży około 17 kg – mówi Grzegorz Dziewulski, prezes Layher Sp. z o.o.

Dotychczas, inżynierowie firmy Layher do budowy dźwigara mostowego wykorzystywali słupy o masie około 40 kg. W najnowszym systemie waga tych samych elementów została zmniejszona ponad dwukrotnie i nie przekracza 17,4 kg. Pomimo, że poszczególne części są znacznie lżejsze, konstrukcja nadal wykazuje się dużą sztywnością. Zgodność osiowa i wymiarowa elementów dźwigara z systemem Allround, pozwala na całkowite przekazanie obciążenia na konstrukcję wsporczą.

Elementy dodatkowe – czyli słup z elementami montażowymi do stężeń, stężenie skręcane oraz rygiel są w pełni dopasowane do siatki konstrukcyjnej systemu Allround. Jeśli połączymy je z wygodnymi schodami podestowymi otrzymamy konstrukcję umożliwiającą bezpieczne przejście nad przeszkodami  takimi jak rzeka, droga wyłączona z ruchu pieszego, czy remontowane tory kolejowe. System FW to nie tylko lekkie kładki piesze – to również możliwość wykonania przekrycia dachowego o rozpiętości do 72 m – bez stosowania podpór pośrednich – dodaje Grzegorz Dziewulski.

Nowoczesny dźwigar kładkowy po raz pierwszy został zaprezentowany szerszemu gronu odbiorców podczas tegorocznych targów Bauma w Monachium. Już pod koniec kwietnia wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z najnowszym rozwiązaniem niemieckiego producenta i zakupić produkt również na rynku polskim.

 

Layher to globalny lider w zakresie produkcji systemów rusztowań. Od 70 lat jest synonimem innowacyjności, najwyższej jakości i gospodarności oraz bezpieczeństwa. W Polsce obecny od 1997 roku.

Firma wspiera swoich klientów oferując im doradztwo i wsparcie techniczne przy planowaniu i realizacji projektów. Dział techniczny odpowiada za przygotowanie projektu wraz ze schematami poszczególnych etapów montażu rusztowań oraz planami ich zabudowy. Prowadzi także szkolenia dla montażystów oraz kadry nadzorczej, zarządzającej, kierowników budów, majstrów i brygadzistów. Wszystkie produkty Layher wytwarzane są na południu Niemiec, w jedynej fabryce w Güglingen-Eibensbach.

 

Więcej informacji:
Aleksandra Franas
Mail: aleksandra.franas@procontent.pl
Tel.: +48 884 888 982