Innowacyjne podpory już w Polsce

Przy pracach budowlanych elementy podporowe okazują się być niezastąpione, w szczególności  gdy czas oraz miejsce budowy nie są sprzymierzeńcami inwestorów. Eksperci firmy Layher opracowali nowoczesne rozwiązanie TG 60, które gwarantuje szybki i bezpieczny montaż rusztowań, nawet na wysokości kilkudziesięciu metrów. Dzięki połączeniu zaledwie czterech elementów, możliwe jest uzyskanie wieży utrzymującej obciążenie do 60 ton.

Podstawowe funkcje, jakie spełniają elementy podporowe to przeniesienie dużych obciążeń bezpośrednio na podłoże oraz zagwarantowanie odpowiedniej sztywności konstrukcji. Z tego powodu wykorzystuje się je jako rozwiązanie tymczasowe do podtrzymania elementów żelbetowych, aż do momentu związania betonu, jak również jako wsparcie belek czy stropów. Producenci systemów podporowych szukają rozwiązań elastycznych i kompatybilnych, by móc dostosowywać je do wykorzystywanych rusztowań. Dla przedsiębiorców dużym wyzwaniem okazują się inwestycje realizowane na wysokości, z którymi postanowili zmierzyć się eksperci firmy Layher. W wyniku długotrwałego procesu projektowania, testowania i produkcji powstała innowacyjna konstrukcja podporowa TG 60.

Istotną zaletą podpory TG 60 jest jej kompatybilność z całym systemem rusztowań Allround. Dzięki temu prawie każde zapotrzebowanie może być zrealizowane w niedługim czasie. Konstrukcja składa się jedynie z trzech elementów: ramy nośnej, stężenia oraz rygla i stosowana jest zarówno jako pojedyncza kolumna podporowa, jak również jako wieża. Warto zaznaczyć, że elementy łączące są bezśrubowe, co znacznie przyspiesza montaż i demontaż konstrukcji – podsumowuje Grzegorz Dziewulski, prezes Layher Sp. z o.o.

Wydajność konstrukcji podporowej TG 60 docenili już niemieccy przedsiębiorcy, pracujący przy budowie nowej linii ciągnienia stali w hucie w Dillinger. Firma Rende, odpowiedzialna za ten projekt, stanęła przed niełatwym zadaniem przeniesienia obciążenia z wysokości czterdziestu metrów oraz zniwelowania dwudziestometrowej różnicy wynikającej z krzywizny podłoża. Ważną rolę odegrał również termin realizacji – w przeciągu zaledwie dwunastu dni, dziesięciu montażystów miało wznieść konstrukcję o łącznej masie 110 ton. Zważywszy na wielkość inwestycji oraz jej koszt, ponad 300 mln euro, terminowość wykonania projektu była istotnym wymogiem. Dzięki prefabrykowanym ramom o wadze nieprzekraczającej 18 kg oraz ich kompatybilności ze standardowymi elementami rusztowań, przedsiębiorstwu udało się dopasować konstrukcję TG 60 do tak dużego obciążenia oraz panujących warunków geometrycznych. Jak podkreśla Sando Rende – kierownik budowy, wybór był nieprzypadkowy, gdyż konstrukcja pozwoliła nie tylko utrzymać ciężar ponad 100 ton, ale także znacznie zoptymalizowała zużycie materiału.

Ze względu na możliwość dostosowania podpór do skomplikowanych warunków geometrycznych, konstrukcję TG 60 cechuje wyjątkowa wydajność oraz ekonomiczność. Potwierdza to na przykład wykorzystanie konstrukcji przy budowie pylonu na most podwieszony w Raunheim. Do zbudowania pylonu o wysokości 55 metrów potrzebne było zarówno rusztowanie podporowe do przeniesienia obciążenia, jak również rusztowanie przestrzenne dopasowane do kształtu litery A, zapewniające stały dostęp do szalunków. Okazało się, że tylko jeden system może być rozwiązaniem spełniającym wszystkie wymogi - Allround firmy Layher.

Podstawę projektu stanowiło rusztowanie przestrzenne, które wraz z postępem prac musiało być dopasowywane do zwężającej się konstrukcji. Dzięki zastosowaniu systemu Allround, w którym wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne i mogą być szybko połączone za pomocą głowic i rozet, czasochłonne pomiary oraz zastosowanie rur i łączników nie było konieczne – powiedział Andreas Beck, kierownik projektu z firmy Postweiler.

Oszczędność czasu i kosztów dzięki zastosowaniu podpór TG 60 docenili również polscy przedsiębiorcy, pracujący przy budowie nowego bloku w Elektrowni Kozienice. Jest to jedna z największych inwestycji w kraju, która pochłonie ponad 6 mld złotych. Pod względem technicznym budowa jest o tyle wyjątkowa, że na jej terenie stanęło najwyższe jak do tej pory rusztowanie podporowe, sięgające 100 metrów wysokości. Firma Layher spodziewa się, że w niedługim czasie tego typu projekty nie będą w Polsce wyjątkami, a staną się integralną częścią prac budowlanych.

Layher to globalny lider w zakresie produkcji systemów rusztowań. Od 70 lat jest synonimem innowacyjności, najwyższej jakości i gospodarności oraz bezpieczeństwa. W Polsce obecny od 1997 roku.

Firma wspiera swoich klientów oferując im doradztwo i wsparcie techniczne przy planowaniu i realizacji projektów. Dział techniczny odpowiada za przygotowanie projektu wraz ze schematami poszczególnych etapów montażu rusztowań oraz planami ich zabudowy. Prowadzi także szkolenia dla montażystów oraz kadry nadzorczej, zarządzającej, kierowników budów, majstrów i brygadzistów. Wszystkie produkty Layher wytwarzane są na południu Niemiec, w jedynej fabryce w Güglingen-Eibensbach.

Więcej informacji:

Aleksandra Franas
Mail: aleksandra.franas@procontent.pl
Tel. kom.: +48 884 888 982
Tel.: (22) 404 98 97 wew. 109